Īrēt vai pirkt

Dzīve tā iekārtota, kad pabeidzot pamatskolu vai vidusskolu, iegūsti profesiju kādā no arodskolām vai augstāko izglītību, tu apzinies, ka nāksies strādāt, gūt pieredzi, bet pelnot sev naudu iztikai nonāc pie slēdziena, ka gribi savu personīgo mājokli atsevišķi no vecākiem. Ir noteikta jauniešu grupa, kas jau studiju laikā paralēli strādā, īrē dzīvokli un jau ir neatkarīgi no vecākiem. Tas vai īrēt, vai pirkt ir jāsaprot pašam. Gatis Truksnis piemēram izvēlējās īrēt un šķiet, ka arī tagad īrē, bet cits labāk pērk…

Ja tavi mēneša ienākumi tev nodrošina visus tavus ikdienas izdevumus – iztiku, transporta izdevumus, telefonu rēķinus, sadzīves tehnikas līzingu apmaksu, atpūtu, bet atlikusī nauda ir tā konstantā summa, kas ļaus tev izšķirties, vai atlikušo summu tu vari novirzīt savas dzīvesvietas apmaksai konkrētā pilsētā un rajonā, kas noteiks tava īrētā dzīvokļa platību, stāvokli un īres maksu, kuru spēsi katru mēnesi nomaksāt laikā, un tas nebūs finansiāli neizdevīgs slogs. Dzīvesvietas izvēlē svarīgs faktors ir arī infrastruktūrai, kad dzīvoklis atrodas tuvāk tavai darbavietai, ērta satiksme, veikalu pieejamība, skolas, bērnudārzi un atpūtas iespējas.

Ne visiem veicas tikt pie veiksmīga, labi apmaksāta darba, kas ļautu ņemt kredītu mājokļa iegādei. Tad sākumā, kamēr tavi ienākumi ir mazliet virs minimālās algas valstī, der padomāt par dzīvokļa īrēšanu, kas dos pieredzi katra mēneša budžeta plānošanā, un beidzot sajutīsi savas privātās dzīves neatkarības garšu.

Bet ir svarīgi, kad vēlies uzsākt nopietnu savas dzīves posmu, jau strādājot kādā arodā, tev ir svarīgi, lai tev ir jumts virs galvas. Un tad sāc izvērtēt vai tavi ienākumi spēs nosegt kredīta ikmēneša maksājumus un varēsi pakāpeniski iegūt dzīvokli vai privātmāju savā īpašumā, un ieguldītā nauda tiks izlietota dzīvesvietas uzlabošanai līdz vēlamajam rezultātam, kuras droši sauksi par savām mājām.

Izvēle ir katra cilvēka rokās, kādus svarīgus lēmumus konkrētā dzīves posmā viņš pieņem vai palaiž vējā dzīves piedāvātās iespējas, kas liktu pamatus veiksmīgai, pārtikušai nākotnei, tik jāspēj sevi motivēt un nepadoties pie jebkurām grūtībām. Tas sevī ietver – iegūtā izglītība, īstā profesijas izvēle, labi apmaksāts darbs un stingra nostāja, kas neļaus padoties pie pirmās rūgtās pieredzes un ļaus piepildīt un sasniegt savus nospraustos mērķus, kas ir visu dzīves ceļa veiksmes atslēga.